Tradycyjnie
Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dożynkowa, którą celebrował ks. proboszcz Czesław Krochmal. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy z wieńcami, prowadzony przez Zespół Głębowiczanie, przeszedł ulicami Wińska na stadion sportowy, gdzie nastąpił ceremoniał dożynkowy, o którego oprawę muzyczną zadbał Chór Harfa. Wójt Gminy Wińsko Ryszard Mirytiuk wyraził wdzięczność wszystkim rolnikom za trud ich pracy.
Wójt poprowadził również Misterium Chleba wraz z Zofią Baranowską, przewodniczącą Rady Gminy, Katarzyną Myrdzio i Mariuszem Fałatem – starościną i starostą tegorocznych dożynek. Jak każe tradycja, jednym z obowiązkowych punktów programu był Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
Laur zwycięzcy i główna nagroda powędrowały do sołectwa Wyszęcice, miejsce drugie zajął Orzeszków a trzecie – Stryjno. Tradycyjną część imprezy zakończył pokaz deptania winogron w wykonaniu urokliwych, młodziutkich dziewcząt, które w pięknych strojach przybyły na stadion dorożką.
Sportowo
W ramach sportowej części imprezy odbył się kolejny, dziesiąty już Bieg po Winne Grono, sędziowany przez Grzegorza Kucharczyka. Podczas obecnej edycji biegu 61 zawodników z całego kraju i zagranicy przebiegło ulicami Wińska dystans 5 kilometrów. Zwyciężył Ukrainiec Oleksandr Łabziuk do którego trafiła nagroda główna – nawigacja GPS. Najlepszą biegaczką okazała się Maria Sarafiniuk, która otrzymała taki sam upominek. Nagrodę specjalną otrzymał również Marcin Miązek, najlepszy zawodnik z terenu gminy Wińsko, do którego powędrowała karta upominkowa Media Markt.
Każdego z biegaczy uhonorowano pamiątkowym medalem, dyplomem oraz symboliczną kiścią winogron. Równolegle w hali sportowej rozegrał się Turniej Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Wińsko sędziowany przez Andrzeja Szyndlara, w którym zmierzyło się pięć drużyn: z Wińska, Baszyna, Wołowa, Lubowa i Wrocławia. Tytuł zwycięzcy wraz z pucharem powędrował do wołowian.
Artystycznie
Na początku części artystycznej na scenie zaprezentowały się Chór Harfa oraz Zespół Głębowiczanie działające pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Wińsku. W podobnym klimacie zagrał Zespól Raźniej. Płytą taneczną zawładnęły dzieciaki z grupy tanecznej Traf z Wołowa oraz tancerki z Extra Ladies Crew. Przez trzy godziny publiczność zabawiał zespół Yago, prezentujący bardzo urozmaicony repertuar.
Gwiazdą wieczoru był znany w całym kraju aktor – Bohdan Łazuka. Tuż po nim na płycie stadionu młode dziewczyny walczyły z ogniem podczas pokazu Fireshow. Impreza zakończyła się zabawą taneczną do której przygrywał zespół Vabank z Wołowa.
Społecznie
Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Dzieciaki mogły skorzystać z parku rozrywki, przejechać się na kucyku czy wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Nie zabrakło wielu stoisk artystów i rękodzielników, lokalnych stowarzyszeń, instytucji państwowych, osób prywatnych oraz wińszczańskiej Młodzieżowej Rady Gminy. Panie w każdym wieku mogły podkreślić urodę oddając się w ręce profesjonalnych makijażystek.
Gminny Ośrodek Kultury w Wińsku składa serdecznie podziękowania Sponsorom, Darczyńcom i Wolontariuszom, lokalnym Stowarzyszeniom i wszystkim osobom, instytucjom oraz organizacjom, które udzieliły wsparcia, a bez których przygotowanie imprezy nie byłoby możliwe.
Sponsorzy:
- Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie
- PPH „DREWNOPAK” sp. z o.o. – Wińsko
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Katarzyna Ćwik-Popadiuk – Wińsko
- PHU Tadeusz Ćwik Wińsko – Wińsko
- Przedsiębiorstwo Handlowe „Jar – Złom” Jarema Umławski – Szymanowo
- Oktawian Bulanda – Przedsiębiorstwo Handlowe Magnolia – Wińsko
- FRESHTEX TEKSTILE FINISHING POLSKA SA STARY WOŁÓW
- PKO Bank Polski Agencja 56-160 Wińsko
Wolontariusze:
Jakub Dąbek, Karolina Gil, Agnieszka Czarkowska, Marta Buczek, Wiktoria Sienkiewicz, Kamila Hudomięt, Piotr Hałasiewicz, Damian Gerlach.
- reklama -