W dniach 9-13 lipca 2013 odbędzie się XXI edycja Slot Art Festival. Festiwal to 8 scen muzycznych, dziesiątki warsztatów artystycznych, kino, wystawy, scena literacka, prezentacje organizacji pozarządowych, wykłady, spotkania autorskie. Festiwal to jednak dużo więcej – specyficzna synergia wszystkich tych elementów, przyciągająca ciekawych ludzi, możliwość spotkań i rozmów, miejsce tryskające nieokiełznaną twórczą energią. A wszystko to dzieje się w niezwykłych wnętrzach XVII-wiecznego pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu pod Wrocławiem, w którym na pięć lipcowych dni rozkwitają kafejki, kluby muzyczne i happeningi.
Na dużej scenie festiwalu zagrają m.in. Marika, Armia, Ścianka, Maleo Reggae Rockers oraz Paula i Karol. Scena HC/Punk to legendy polskiego undergroundu, m.in. Inkwizycja z charyzmatycznym Dariuszem Eckertem i Hard To Breathe – obecnie jeden z najdłużej działających zespołów warszawskiej sceny hardcore punk. Scena klubowa oferuje całonocne szaleństwa w klasztornych podziemiach przy rytmach nufunk, house poprzez cięższe gatunki muzyki klubowej jak breakbeat, dubstep, drum and bass do future bass. Miłośnicy bardziej refleksyjnych nastrojów spotykają się w klimatycznej katedrze, gdzie scena doświadczalna serwuje melancholijne brzmienia kojarzące się z dokonaniami skandynawskich artystów – tu m.in. zagra Fismoll. Mała scena to konkurs młodych kapel, jest także scena unplugged i reggae tent.
Ważną atrakcją festiwalowych nocy jest kino. W tym roku w kinie m.in. Imagine Andrzeja Jakimowskiego, nagradzany Powrót Andrieja Zwiagincewa i Co wiesz o Elly irańskiego reżysera Asgara Fahradiego, którego Rozstanie otrzymało Oskara za najlepszy film nienglojęzyczny w 2012 r.
Mimo zmęczenia całonocnymi szaleństwami, warto wstać wcześnie i wziąć udział w festiwalowym życiu już od przedpołudnia. Na uczestników czekają dziesiątki warsztatów manualnych, muzycznych, sportowych i scenicznych. Jeśli chcesz nauczyć się kaligrafii, tricków z yoyo, śpiewu alikwotowego, gry na łyżkach, błysnąć w towarzystwie umiejętnościami kuglarskimi bądź tanecznymi – warsztaty to coś dla Ciebie. A jeśli chcesz się po prostu zrelaksować – wybierz tor skimboardowy i skate rampę przygotowane przez ekipę MSP Extreme.
Równocześnie uczestnicy mogą wybrać się na jeden z kilku wykładów poruszających tematy społeczne, kwestie związane z rozwojem osobistym i sztuką. Swój udział w festiwalu potwierdzili m.in. Robert Friedrich – Litza – lider Luxtorpedy, człowiek-instytucja polskiej sceny rockowej, Krzysztof Czyżewski – Animator kultury, eseista, tłumacz, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, w latach 2012-2013 dyrektor artystyczny projektu ESK 2016.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli m.in. Minister Kultury, ESK 2016 i Wojewoda Dolnośląski. Patronat medialny objęli EMPiK i rbl.tv.
Artyści na dużej scenie
Pośród artystów występujących na dużej scenie Slot Art Festival uczestnicy zobaczą Marikę – królową dancehall, która na festiwalu zaprezentuje swoje łagodniejsze oblicze, legendarną Armię, alternatywną Ściankę i weteranów polskiej sceny reggae: Maleo Reggae Rockers.
Marika – akustycznie
Marika jest bez wątpienia jedną z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek. Do tej pory kojarzono ją przede wszystkim z muzyką reggae – przez wielu określana była mianem „królowej polskiego dancehallu”.
14 maja ukazał się najnowszy album wokalistki. Album szczególny, bo akustyczny. Po bardzo dobrym przyjęciu koncertu zagranego na żywo, na antenie jednej z ogólnopolskich stacji radiowych, Marika – razem z częścią muzyków Spokoarmii (Patryk Kraśniewski / piano, Jerzy Markuszewski / perkusja, Krzysztof Nowicki / gitara, i Michał Przybyła / gitara basowa) – zdecydowała się odświeżyć swoje najlepsze utwory i w zupełnie nowych aranżacjach, zarejestrować je na płycie.
„Marika – akustycznie” to projekt przedstawiający zupełnie inne oblicze artystki – zmysłowe, delikatne i absolutnie magiczne. Nowe wersje znanych i kojarzonych z Mariką utworów (m.in.”Moje serce”, „Uplifter”, „Widok” czy „Smoki”), osadzone są w mocno chilloutowym i zaskakującym swoją subtelnością, klimacie.
Takiej Mariki jeszcze nie znacie.
www.marika.art.pl
zdjęcia i informacje od wydawcy: http://www.karrot.pl/marika
Armia
Zespół Armia powstał w 1984 roku na skutek twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego (wówczas wokalisty kultowego zespołu Siekiera), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego.
W muzyce zespołu od początku jego istnienia pojawiają się różne nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty – fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz instrumenty etniczne – didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Przełomowym stał się moment, gdy w instrumentarium pojawiła się waltornia, która zdefiniowała unikalne brzmienie Armii. Mistyczno– bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka. Liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Połączenie poetyckich tekstów z rozbudowanym instrumentarium i wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, synergią energetycznego rocka, folku, free jazzu i szeroko rozumianej awangardy, zawierającą cytaty z muzyki klasycznej, sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem. Zespół nagrał kilkanaście płyt, z których „Legenda” i „Triodante” zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej.
www.armia.art.pl
Ścianka
Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych zagra na Slot Art Festival. Ich styl jest trudny do zdefiniowania – łączy surową pre-punkową energię i freejazzowe szaleństwo. Piękne, czasem delikatne melodie. Dźwiękowy dramat? Czemu nie. Szeroki zakres emocji i formy, intensywny przekaz. Siekiera, piórko i trochę rdzy. Powietrze.
Każda z ich płyt jest nieco inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, a potem w Warszawie. Każda otrzymała najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej. Obecnie pracują nad kolejnym mocno oczekiwanym albumem „Come November”.
Koncertują od jesieni 1994 roku. Nagrywają i wydają od wiosny 1998 roku. Lider zespołu, Maciek Cieślak, występuje również jako członek i założyciel grupy Cieślak i Księżniczki oraz zespołu Lenny Valentino. Uważany za jednego z najlepszych producentów muzycznych w Polsce, ma na swoim koncie realizację wielu albumów, w tym między innymi grup: Myslovitz, Lollipop, Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach, Kyst; współpracę z Arturem Rojkiem i Andrzejem Smolikiem. Michał Biela, basista grupy, jest członkiem formacji Kristen – zespołu niezwykle cenionego zarówno przez dziennikarzy muzycznych jak i fanów wytrawnych post-rockowych brzmień.
www.scianka.com
Maleo Reggae Rockers
Legenda polskiego reggae z Darkiem Malejonkiem na czele gra już 16 lat, ma na swoim koncie sześć płyt, koncert DVD i około 1000 koncertów zarówno w Polsce jaki i za granicami.
Gdybyśmy chcieli wyciąć ważniejsze fragmenty historii Maleo Reggae Rockers warto wspomnieć o współpracy z jamajską gwiazdą reggae Michaele Blackiem oraz Kofim Ayivora – muzyk legendarnej formacji OSBISA. Wspólne trasy koncertowe zaowocowały wydaniem płyty koncertowej oraz DVD z Przystanku Woodstock.
Zespół pojawił się na największym festiwalu reggae w Europie – Rototom Sunsplash Festival, kwalifikując się do niego wygrywając Europen Reggae Contest (uczestniczyło w nim kilkaset zespół ze Starego Kontynentu).
W 2009 roku ekipa zaangażowała się w projekt upamiętniających Powstanie Warszawskie : „Pamiętamy 44 – Gajcy”, „Warszawskie Dzieci”. Na płycie wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pojawiła się piosenka Maleo Reggae Rockers „Pytanie”, która był single promującym album.
Od kilka lat MRR angażują się w akcję „Wolna Białoruś”, podczas której składają wyraźny protest przeciwko łamaniu praw człowieka na świecie.
Zespół za swoje dokonania muzyczne dostał trzy nominacje do nagrody przemysłu fonograficznego „Fryderyk” oraz „Superjedynki” w kategoriach najlepsza płyt reggae oraz najlepszy zespół.
Podczas swojej działalności MRR odbyli kilka zagranicznych podróży, odwiedzając m.in. USA, Ukrainę, Niemcy, Słowację, Litwę, Hiszpania.
Ważnym aspektem w działalności Reggae Rockers jest Afryka, a dokładniej mówiąc problemy krajów Trzeciego Świata. Bagaż doświadczeń przywieziony przez Maleo z Afryki był „motorem napędowym” nagrania płyty „Addis Abeba”, która odbiła się szerokim echem zarówno w mediach jak i wśród słuchaczy.
www.maleo.pl
- reklama -