Jeszcze we wrześniu cieszyliśmy się z przejęcia przedszkoli w Krzelowie i Orzeszkowie przez lokalne stowarzyszenia. Było to dobre rozwiązanie zarówno dla budżetu gminy (dużo mniejszy koszt w przeliczeniu na jedno dziecko niż w przedszkolu prowadzonym przez gminę) jak i dla rodziców (przedszkole blisko domu).
Niestety, problemy rozpoczęły się już chwilę później. W Urzędzie Gminy Wińsko tak przeliczono kwotę dotacji, że stowarzyszenie z Orzeszkowa nie było w stanie finansowo udźwignąć zarządzania punktem przedszkolnym.
Dotacja dla niepublicznego punktu przedszkolnego, wynosząca tylko 40% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu w Wińsku, zmalała o połowę. Tak duża zmiana wysokości finansowania postawiłaby w trudnej sytuacji każdego. Dla małego stowarzyszenia był to cios nokautujący.
Czy takie przeliczenie było konieczne i potrzebne? Według urzędników – tak. Czy było to jedyne możliwe rozwiązanie problemu? W tym miejscu pojawiają się wątpliwości. Taka decyzja jest zapewne w krótkiej perspektywie korzystna dla budżetu gminy, który po latach zastoju zaczął w okresie wyborczym wykazywać większą aktywność po stronie wydatków. Czy będzie korzystna dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców? Dowiemy się tego po jakimś czasie. Jedno jest pewne. Takie decyzje nie budują zaufania pomiędzy lokalnymi społecznościami a gminą, a właśnie na zaufaniu, na delegowaniu zadań gminy lokalnym stowarzyszeniom budżet gminy mógłby zaoszczędzić najwięcej.
Anna Kasjan, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Orzeszków, opowiedziała nam swoją historię punktu przedszkolnego w Orzeszkowie tutaj.
Chcąc jednocześnie przedstawić stanowisko Urzędu Gminy, poprosiliśmy o rozmowę Monikę Myrdzio, zajmującą się Urzędzie Gminy Wińsko sprawami oświaty.
Wojciech Medyński: Kiedy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Orzeszków przestało prowadzić przedszkole w Orzeszkowie?
Monika Myrdzio: Do Urzędu Gminy Wińsko w dniu 31.10.2014 r. wpłynął wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Orzeszków w sprawie zmiany w zgłoszeniu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Gminę Wińsko, z którego wynika, że umowa przekazania Niepublicznego Punktu Przedszkolnego dla Stowarzyszenia Mikołajek w Krzelowie została podpisana w dniu 27.10.2014 r. z mocą obowiązującą od dnia 01.11.2014 r.
Czy w trakcie przekazywania przedszkola obiecano stowarzyszeniu z Orzeszkowa dotację w kwocie 300 zł na dziecko? Czy stowarzyszenie zostało poinformowane o możliwości zmiany (zmniejszenia) kwoty dotacji?
Słowo „obiecano” jest bardzo nieprofesjonalne w przypadku kiedy rozmawiamy o dotacji na niepubliczne punkty przedszkolne. Od roku 2013 spotykaliśmy się kilkakrotnie z przedstawicielami Fundacji Edukacji Przedszkolnej, która do dnia 31 sierpnia 2014r. prowadziła w/w punkt przedszkolny, na spotkaniach podawaliśmy zawsze aktualne na dany dzień planowane wydatki bieżące na jedno dziecko uczęszczające do przedszkola publicznego, z którego bardzo łatwo wyliczyć dotację na jedno dziecko w niepublicznym punkcie przedszkolnym. Z naszych wyliczeń wynikało, że dotacja będzie oscylowała w granicach około 300,00 zł.
Stowarzyszenia były informowane o sposobie naliczania dotacji, który wynika a art. 90 ust. 2d ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) oraz uchwały Nr LIII/323/2013 z dnia 27 listopada 2013r. Rady Gminy Wińsko w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla podstawowych szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, niepublicznych przedszkoli oraz innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego działających na terenie Gminy Wińsko, a także trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania. Jestem przekonana, że w/w dokumenty są bardzo dobrze znane osobom pełniącym funkcję Dyrektorów w niepublicznych punktach przedszkolnych, ponieważ mają charakter obligatoryjny i to głównie w oparciu o niniejsze przepisy można zarządzać niepubliczną placówką. Nie przyjmuję do wiadomości, że Stowarzyszenie w Orzeszkowie nie zapoznało się z ustawą o systemie oświaty! Osobiście przekazywałam wydrukowane zapisy rozdziału 8 ustawy o.s.o. na ręce Pani Prezes pomimo tego, że nie miałam takiego obowiązku.
Dlaczego zmniejszono o 50% dotację dla przedszkola w Orzeszkowie? Proszę o wskazanie dokładnej podstawy prawnej tej decyzji.
Gmina nie pomniejszyła dotacji. Gmina przeliczyła wysokość dotacji w oparciu o „aktualne planowane wydatki” i „aktualne liczby uczniów”. Dotacja jest naliczana każdorazowo przed przekazaniem środków na konta stowarzyszeń do końca każdego miesiąca. Jak wspomniałam wyżej, dotacja obliczana jest zgodnie z art. 90 ust. 2d ustawy o systemie oświaty. Kwota dotacji zmniejszyła się o 50 % ponieważ w przedszkolu publicznym w Wińsku wzrosła liczba dzieci z 27 do 50. Natomiast wydatki ponoszone na utrzymanie przedszkola nie wzrosły w 50%. Dodatkowa liczba dzieci nie wygenerowała podwójnych opłat za media, dodatkowej Pani sprzątającej itp.
Jaki podmiot obecnie prowadzi przedszkole w Orzeszkowie. Ile obecnie (po zmianie podmiotu zarządzającego) wynosi kwota dotacji w przeliczeniu na jedno dziecko?
Jak wynika z umowy przekazania od dnia 1 listopada 2014 r. organem prowadzącym dla Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Biedroneczki” w Orzeszkowie będzie Stowarzyszenie Mikołajek z Krzelowa. Sposób naliczania dotacji będzie identyczny i zgodny z obowiązującymi przepisami, organ prowadzący nie ma tutaj żadnego znaczenia. Pytanie dlaczego Stowarzyszenie z Orzeszkowa nie będzie w stanie utrzymać samodzielnie przedszkola za te same środki, co Stowarzyszenie z Krzelowa proszę kierować do prezesów stowarzyszeń.
- reklama -