Rozmowa z Wandą Hańską – Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gospodarczego i Kulturalnego Sołectwa Krzelów-Młoty „Jezierzyca”.
Wojciech Medyński: Jutro odbędzie się w Krzelowie kolejna, organizowana przez Panią Lipcówka. Kiedy zrodził się pomysł na Lipcówkę?
Wanda Hańska: W 2008 roku, zaraz po utworzeniu Stowarzyszenia Jezierzyca. W tym roku organizujemy już siódmą Lipcówkę.
Dlaczego akurat Lipcówka? Skąd taka nazwa i termin imprezy? Jaka idea przyświeca temu wydarzeniu?
– Jest to powiązane z figurą Matki Boskiej Jagodnej, która po wojnie została przywieziona do Krzelowa przez mieszkańców Borek Wielkich na Kresach Wschodnich. Odpust ku czci Matki Boskiej Jagodnej przypada na dzień 2 lipca i właśnie dlatego na początku tego miesiąca organizujemy Lipcówkę. Ponadto, czuliśmy potrzebę organizacji cyklicznego wydarzenia, z którym mogłaby się identyfikować cała społeczności Krzelowa.
Dzięki komu ta impreza ma rację bytu? Kto pracuje na powodzenie jej kolejnych edycji?
– Istnieje grono osób mocno związanych z organizacją tej imprezy, na które od lat można liczyć, które corocznie poświęca mnóstwo czasu, zdrowia i siły Lipcówce. Należą do niego Maryla Łabanowicz, Ula Bała, Beata Kubik, Gosia Szulik, Anna Dulębska, Irena Pirga, Halina Adamek, Agnieszka Krawczyk , Krystyna Muszyńska, Grażyna Ryśkiewicz, Alina Pryczynicz, Kasia Rejfur, Maria Bigus, Marzena Dunakowska, Ewa Ryśkiewicz, Beata Jedynak, Agata Bała, Adam Kozłowski, Artur Kubik, Tomasz Bandura, Olek Racinowski, Marcin Bandura i oczywiście mój mąż Adam Hański. Osób zaangażowanych w organizację Lipcówki jest dużo więcej. Nie sposób ich wszystkich wymienić, ale o wszystkich pamiętam i wszystkim serdecznie dziękuję.
Lipcówka to nie tylko uroczystości religijne…
– Oczywiście! Po obiedzie odbywają się imprezy plenerowe na boisku sportowym.
Kto dotychczas występował na Lipcówkach?
– W każdym roku staramy się zapraszać coraz to innych wykonawców. Na lipcówkowej scenie występowały zespoły folklorystyczne: Przedmościanki, Ścinawianki, Jaczowiacy, Zespół Ludowy z Bystrzycy Górnej, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”. Z pozostałych artystów, których gościliśmy na Lipcówkach, chciałabym wymienić Teresę Kramarską, Kabaret Bagatela z Warszawy oraz Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, która zauroczyła gości zeszłorocznej Lipcówki piękną grą oraz profesjonalnym pokazem musztry. Niezapomniane wrażenie wywarł na publiczności występ gości z Borek Wielkich, którzy odwiedzili nas w 2012 roku z bardzo rozbudowanym i pięknym programem artystycznym.
Co wyjątkowego zobaczymy na tegorocznej Lipcówce?
– Nadchodząca Lipcówka powiązana jest z zakończeniem budowy Miejsca Pamięci Przodków Naszych. W tym miejscu zostanie złożona ziemia z cmentarzy położonych w miejscowościach, w których mieszkali przodkowie obecnych mieszkańców Krzelowa. W większości będzie to ziemia z cmentarzy z Kresów Wschodnich. W dniu Lipcówki nastąpi uroczyste poświęcenie tego pomnika.
Chciałabym zaznaczyć, że jego kształt zaprojektował Kamil Poźniak, a budowy podjął się Adam Marcinkowski. Krzyż, który jest integralną częścią pomnika, ofiarowała Teresa Bociek.
Jeśli chodzi o program artystyczny tegorocznej Lipcówki to po raz pierwszy będziemy gościć Zespół Ludowy Wronowianki i Orkiestrę Górniczą z Lubina, a kolejny raz wystąpi na naszej imprezie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”.
Życzę udanej Lipcówki!
- reklama -