Każdego roku w maju uczniowie szkół powiatu wołowskiego mają okazję zmierzyć się z urokiem i czarem poezji p. Karoliny Kusek. Konkurs recytatorski organizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli. 22 maja 2015 roku odbył się już XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski, a był to konkurs wyjątkowy, bo zbiegający się w czasie z 75 rocznicą urodzin Autorki, 45 rocznicą debiutu poetyckiego oraz rocznicą wybuchu wojny.
Scenariusz konkursu oraz dekoracje nawiązywały do czasu wojny. Bo nasz Gość- pani Karolina Kusek to „dziecko wojny”. Dziecko wyjątkowe, któremu przyszło żyć i wzrastać w tym zapomnianym przez Boga i deptanym buciorami kraju. Swoje wojenne przeżycia Autorka zawarła w swoich tomikach, a w szczególności w tomiku pt. „Obrazki z mojego dzieciństwa”. Do tej pory Autorka wydała 25 tomików, które zostały przetłumaczone na 9 języków m. in. angielski, rosyjski, czeski, francuski, hiszpański, włoski, ukraiński, a nawet chiński. Aktualnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Dzieci Marsa” treścią nawiązujący do dzieci czasów zagłady. Ukaże się on niebawem w stolicy Austrii- Wiedniu. Recenzje twórczości p. Karoliny Kusek pisały i piszą największe autorytety i znawcy literatury dla dzieci. I wszyscy są zgodni co do jednego, że p. Karolina Kusek to objawienie w poezji dla dzieci. Poetka otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień polskich i międzynarodowych. Na temat jej twórczości organizowane były sympozja naukowe na najlepszych polskich uczelniach. Bardzo często porównywana jest do Marii Konopnickiej. Poezja p. Karoliny Kusek to subtelne studium dziecka: i tego radosnego i tego krzywdzonego i tego „dziecka wojny”. Dla zachowania równowagi w wielu tomikach roztacza przed nami zaczarowany świat otaczającej nas przyrody. Poezja p. Karoliny Kusek jest nie tylko do czytania jest do przeżywania. Bez Jej twórczości poezja dla dzieci byłaby uboga. Bo jest wybranką muzy poetów i przez nią naznaczoną. W podzięce za ten dar obdarowuje nas wszystkich i dorosłych i dzieci poezją wyjątkową, którą trzeba czytać sercem i duszą pod warunkiem, że się je ma. Pani Karolina Kusek jest najwspanialszym ambasadorem i rzecznikiem interesów wszystkich dzieci świata. W swojej twórczości troszczy się o los każdego malucha, bez względu na kolor jego skóry. Troszczy się o jego przyszłość, szczęście i godność. Każdy Jej wiersz to najpiękniejszy brylant przepięknej urody. Tak sporo piszemy o samej Poetce, bo jest to Osoba stąd. Przez wiele lat swojego życia związana była z Wołowem i jego okolicami. Przykro jednak stwierdzić, że jest tu prawie nieznana i niedoceniana. Szkoły powiatu raczej rzadko biorą udział w naszym konkursie. Czyżby syndrom wsi? A my uważamy, że nasz konkurs stoi na wysokim poziomie, kto u nas gościł może chyba o tym zaświadczyć. W tegorocznym jubileuszowym konkursie pokazała się tylko szkoła z Krzydliny Wielkiej. Pierwszy raz również zagościła u nas SP nr 3 ze Ścinawy. Wracając do wcześniejszego rozważania zastanawiamy się i stwierdzamy, że w przypadku p. Karoliny Kusek chyba sprawdza się powiedzenie: „że trudno być prorokiem we własnym kraju”. Może jednak warto by było, aby władze powiatu zastanowiły się i doceniły osobę wybitną, a przede wszystkim związaną z Powiatem .Może duże spotkanie autorskie, może inna forma. Na pewno p. K. Kusek na to zasługuje. W razie potrzeby służymy materiałami i pomocą. Dla nas jako szkoły takie wyzwanie jest poza możliwościami.
Na XIV jubileuszowym Konkursie swoją obecnością zaszczyciły nas : wójt Gminy Wińsko p. Jolanta Krysowata – Zielnica, Kierownik Referatu Oświaty Gminy Wołów p. Halina Łosiewicz, dyrektor SP w Krzydlinie Wielkiej p. Bożena Szpak, z-ca dyrektora SP w Wińsku p. Klaudia Wolska oraz p. Maria Aleksiewicz wieloletni zasłużony nauczyciel naszej szkoły – dziś szczęśliwa emerytka.
Sam konkurs przebiegał w trzech kategoriach: klasy I, klasy II, klasy III. Jak stwierdziła sama Autorka, stał na wysokim poziomie. Recytacje konkursowe były przeplatane wierszami z najnowszego tomiku ,,Dzieci Marsa” w wykonaniu nauczycieli, dzieci i rodziców naszej szkoły oraz komentarzem dyrektora na temat życia i twórczości dostojnej jubilatki. Na zakończenie odśpiewano ,,STO LAT” i wręczone zostały bukiety i upominki od zaproszonych gości, organizatorów oraz wszystkich szkół biorących udział w konkursie. My ze swej strony oprócz kwiatów wręczyliśmy Jubilatce piękną statuetkę ,,Pegaza” ze stosowną dedykacją : ,,W hołdzie Wielkiej Poetce i naszej największej Przyjaciółce”
Wszyscy uczestnicy otrzymali książki z autografem oraz słodki upominek, który ufundowała p. Karolina Kusek.
Wyniki konkursu:
Kategoria klas I
- I miejsce – Kacper Rodziewicz SP Ścinawa;
- II miejsce – Julia Jabłońska SP Krzelów, Hanna Szczuka – SP Głębowice;
- III miejsce – Wiktoria Kamińska SP Orzeszków.
Kategoria klas II
- I miejsce – Kamil Czech SP Orzeszków, Amelia Strzałkowska – SP Wińsko;
- II miejsce – Mikołaj Semen SP Wińsko, Patrycja Dziedzic – SP Krzelów;
- III miejsce – Alicja Koliczko SP Orzeszków, Nikola Bronowicka – SP Krzydlina Wielka.
Kategoria klas III
- I miejsce – Zuzanna Bilska SP Orzeszków, Martyna Romankiewicz – SP Krzydlina Wielka;
- II miejsce – Wojciech Podbucki SP Orzeszków, Wiktoria Bekacz – SP Krzelów;
- III miejsce – Kamila Hostyńska SP Krzelów, Natalia Osowska – SP Wińsko.
Wy dzieci świata jesteście naszą nadzieją . Bo z was lepszy świat się narodzi
To piękne przesłanie z wiersza ,,Arka” niech towarzyszy nam każdego dnia, a da Bóg , że nigdy nie powtórzy się koszmar wojny a świat będzie piękniejszy i lepszy.
Dyrektor szkoły Kazimiera Gomułka
- reklama -